štítek
důležitá data pro rychlou základní orientaci v situaci
- důležitá je přesnost a aktuálnost
- může se týkat osoby, věci, tématu ...
Když se budete více hrabat v názvech jako štítek, etiketa, nálepka, label vs lidi, možná se dostanete k něčemu co frčelo v polovině minulého století, pod pojmem etiketizační teorie. Která se více, či méně dojmologicky zamýšlela nad tím, jak a jestli ovlivňuje lidi to, jak je označují ostatní. A co v některých kruzích, které nechtějí být označovány za skutečné činy co dělají pod rouškou "ohleduplnosti" frčí dodnes.
Na těch původních úvahách by nebylo nic špatnýho, kdyby u některých lidí nevedli k tomu, že jak se snaží "neonálepkovat", tak si vlastně neudělají žádný štítek o lidech a když pak jsou s nimi v kontaktu, tak jim mozek dokuje skutečnost pomocí emocí víc než reality.
Takoví lidé se často cítí "ztracení", zvlášť v dospělejším věku, protože statisticky by měli mít nad světem už určitý nadhled, ale kvůli absenci jednotlivých pohledů a u lidí třeba štítků, které by mohly být "kritické" ten nadhled nemají.
Přitom těch lidí, o nichž bysme měli mít tak nějak přehled zase tolik v důsledku není. Respektive tím, že mají případný vliv na naše životy často léta, tak té zapisovací a aktualizační práce na štítcích tolik není a za ten klid a přehled to fakt stojí.