svědomí

vnitřní hodnotící soud člověka, který posuzuje přijatelnost vlastního jednání, na základě svého vnitřního kodexu, evolvovaného bio-psycho-socio-duševně kompetenčními faktory


Může to znít možná trošku nesrozumitelně na první pohled. Je to ale "jenom" propojení několika v Lifecraftu používaných konceptů. Když dáme dohromady pohled na člověka jako spojené nádoby, kompetence a kognitivní spirálu tak to z toho vlastně tak nějak kouká.

A i když svědomí může mít velmi silnou emoční reakci, není to úplně emoce. Jasně záleží na kompetencích konkrétního člověka. Když člověk není schopen, nebo z nějakého důvodu nechce, nebo nemůže provádět komplexnější analýzy a soudy, a zbyde mu jen pocit, že ho "hryže svědomí" tak to má k signální funkci emoce hodně blízko.

To jestli se svědomí "ozve" je závislé na mnoha faktorech a tím pádem je to značně nespolehlivá taktika pro ty, kteří chtějí dělat věci podle okamžitých pocitů či potřeb, a chtějí se spolehnout, že jim svědomí "řekne", kdyby dělali něco blbě.

Když se ale člověk naučí brát princip svědomí vážně a důsledně, může ho postupným zkvalitňováním zdrojů hodnot i "soudních" kompetencí přeměnit v cenný nástroj sebereflexe a voleb.

💡
Svědomí je dobrý nástroj, ale špatný plán.